Az Embedded World kiállításra terveztem meg, nyomtattam ki és szereltem össze egy automata mechanizmusát, ami kis szelet csokoládékat adagolt az arra járó embereknek. Az egész úgy működik, hogy a látogató beszkennel egy QR kódot a telefonján, ami egy honlapra mutat, ott az egyik mezőbe beír egy számot és kipottyan a gépből egy csokoládé:
Ezzel a HCC Embedded Kft. MQTT nevű termékét reklámoztuk, ami az LCD kijelzős panel alatt levő mikrokontrollerben fut.
Ez az írás pedig arról szól, hogy mi van a kék színű csonka gúla alatt.
A tervezést és a tesztelést még az előtt el kellett kezdenem, hogy a csokoládék megérkeztek volna. Ez kicsit nehezített a dolgokon, de végül Szerencsi betűs csokik átméretezésével az ajándékcsokikat sikerült helyettesíteni, mert a csoki méreteit tudtam.
A hagyományos automatákban általában spirálos adagolót használnak és az áru körülbelül vízszintes pályán mozog, amíg le nem pottyan. Először ilyesmit akartam építeni, de végül elvetettem, mert a spirálos mechanizmus túl drága lett volna és kevés csokoládét lehetett volna betölteni a gépbe. Mivel csak egyfajta méretű téglatest alakú csokit kell kidobni, a függőleges állás mellett döntöttem. Így körülbelül száz darabot be lehet tenni a gépbe:
Így néz ki működés közben:
A fekete színű téglatest egy RC szervó, ezeket távirányítású modellekben használják. A szürke színű szögvas pedig alumíniumból van. A zöld és piros színű alkatrészeket én terveztem és nyomtattam ki. Az összeszereléshez M3 csavarokat használtam. A FreeCAD nevű szoftverrel terveztem meg a gép darabjait, szabadon letölthető, nem bonyolult a használata, de a tudása elegendő egy ilyen egyszerű gép megtervezéséhez. A tervezőprogramban így nézett ki az összerakott gép:
A főbb alkatrészek egyenként:
{width="393"
height="320"}
{width="393"
height="320"}
{width="393"
height="320"}
{width="393"
height="320"}
{width="393"
height="320"}
Egy későbbi próba: